Gąsienice czołgów KW i IS - lasery.

Wszystko co potrzebne do budowy modeli, rysunki techniczne, linki do pojazdów zabytkowych, etc / All what we need to model construction, technical schemes, links to historical vehicles / Alles was man braucht um die Modelle zu vertigen Technische Zeichnungen, Links zu den Panzerwagen in Museum

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Pan Dziobak
Czołgista / Tankman

Gąsienice czołgów KW i IS - lasery.

Post autor: Pan Dziobak » 22 stycznia 2014, 21:11

Są modelarze robiący własnoręcznie gąsienice np. projektu Mariusza(QN). Większość leniuchów (w tym Ja) korzysta z laserków. Mariusz w Swoim opracowaniu, krótkim acz bardzo treściwym, wymienia trzy rozmiary, szerokości gąsek KW- 700, 650 i 608mm.
Dla IS-2-650mm.
Dodatkowo są jeszcze ogniwa bez grzebienia z połówek. Zarówno KW i IS.
Elementem wyróżniającym gąski z czasów działań IIwś i okresie powojennym jest charakterystyczne zagłębienie (basen) na końcach ogniw.Czyli w czasie wojny basen był, po wojnie zniknął.

Gąsienice KW.

Zdjęcia archiwalne KW:
Obrazek Obrazek
Egzemplarze muzealne KW-1
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Kolejny egzemplarz muzealny KW-1, po jednej stronie ?700mm?(z basenem) po drugiej ?650mm?(bez basenu).Można porównać szerokość.
Obrazek
Na kartonówkach Vanhasen będąc na wakacjach zrobił zdjęcia w muzeum Saumur.
Album Vanhasena
Bardzo ciekawy egzemplarz, taki jak mój.Spójrzcie na gąski, są połówki(bez grzebienia).Niestety jedyny zgrzyt, odwrotnie założone gąsienice.
Obrazek

Zestawy laserowe KW.

Modelik – pojedyncze ogniwa łączone na drucik, dokładne szczegóły w mojej relacji.Szerokość 26mm (moje gdzieniegdzie za bardzo mają pod szlifowane boczki i wychodzi 25,5mm).W przeliczeniu dają 650mm czyli rozmiar późniejszy, tożsamy zarówno dla czołgów IS-2.Główną wadą jest bardzo uproszczony wzór wafla.Osobiście mimo wszystko jestem z nich zadowolony, naturalne „zwisy” na kołach i taki ogólny ich wygląd.Ponadto są „w miarę” łatwe do wykonania.

GPM – paski.Nie miałem ich niestety w ręku więc o szerokości/grubości się nie wypowiem.Jak każde paski, są najprostszym wyjściem.Wyglądają całkiem nieźle, na zdjęciach, jak pisałem "na żywo" nie oglądałem ich.Prawdopodobnie, niektórzy koledzy zastosowali takie gąski(przeglądałem galerię) ale pewności nie mam.

Answer – Pojedyncze ogniwa łączone na klej.Wycięte w tekturce 1,5mm plus 1mm (gruntozaczepy).Wzór wafla lepiej oddany niż w Modeliku.Bez drucika może być trudniej je połączyć ale np. z pomocą taśmy klejącej powinno być łatwiej.
Występują dwa rodzaje:

Szerokie – KW-1/2 – szerokość 27,5mm czyli 687,5mm.Znaczy te szersze 700mm.W rękach ich nie miałem ale mam wycinanki i sądzę, że wymiar jest dokładnie taki.W wycinance każde ogniwo ma grzebień.

Wąskie – KW-85, być może KW-122, SU-152.Jedyna różnica to szerkość 24mm czyli 600mm.Podpierając się opracowaniem gąsek Mariusza to rozmiar 608mm.Zdjęcia poniżej.Ogniwa z grzebieniem i bez.
Obrazek

WMC Models – zdecydowanie najlepsze z dostępnych.Wszystkie elementy wypalane na tekturce 1mm.Grzebienie łączone z dwóch warstw.Najlepsze odwzorowanie wafla.Szerokość jak u Answera wersja szeroka.Prawdopodobnie albo bez, albo z niewielkim szlifem rantów będą się ogniwa względem siebie obracać, tzn jest luz.Jednym słowem bardzo dobrze i prawie jak te u Wujka Andrzeja, ale prawie...Jedyne zastrzeżenia mam do jakości wypalenia tzn laser z jednej strony wypala mocniej, a z drugiego końca słabiej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Gąsienice IS-2.

Dwa zdjęcia IS-2 z okresu działań wojennych, widać i baseniki i połówki.
Obrazek Obrazek
Wóz techniczny
Obrazek
Dla porównania dwa egzemplarze muzealne.
Obrazek Obrazek

Zestawy laserowe IS.

GPM – paski dużo o nich nie wiem, o ile się nie mylę,(tak przypuszczam nie pytałem Jej) zastosowała je w swoim modelu Beata.Jest to podobnie jak w KW najprostsze wyjście by uzyskać ładny wygląd.

Modelik – Jest to prawdopodobnie ten sam zestaw co do KW.Na zdjęciach w Modeliku tak wyglądają.Plusy i minusy takie same.

Draf-Model – pojedyncze ogniwa łączone na drucik.Szerokość 26mm czyli 650mm, wypalane na 1mm tekturce.Zapewne wymagają tyle samo pracy co Modelikowe.

Gąsienice IS-2 używane były w ISU/122/152.IS-3 jest o tyle bezproblemowy, iż nie musimy przejmować się brakiem zagłębień.

Zdjęcia niektórych produktów znajdziecie w sklepiku.

Jak podrasować gąski?Postaram się odwzorować ten „basen” czyli zagłębienie na gąskach WMC i DrafModel.Do tego celu zamierzam użyć profilu Plastruct.W ofercie, posiadają taki o przekroju pół wałek.Najmniejszy rozmiar ma u podstawy szerokość 0,8mm i wysokość tego zagłębienie 0,4mm i myślę o tym, bo następny w kolejności ma 1mm i 0,5mm.Takie są plany na przyszłość, jak będę miał profile, to zrobię parę ogniw i zobaczymy co z tego wyjdzie.Może coś, może nic.
Ostatnio zmieniony 31 stycznia 2015, 15:30 przez Pan Dziobak, łącznie zmieniany 15 razy.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 23 stycznia 2014, 10:11

Dziękujemy za ten wątek i analizę. To jest właśnie treść forum i sens jego istnienia.
Jeśli macie jakieś zdjęcia które mogą go uzupełnić to na pewno Autor nie będzie miał nic przeciwko.
Zapraszam także do analizy kolejnych pojazdów, ale już w niezależnych wątkach.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Pan Dziobak
Czołgista / Tankman

Post autor: Pan Dziobak » 19 lutego 2014, 22:22

Ostatnio myślałem nad tymi profilami Plastructa (zagłębienia w ogniwach). Droga i pracochłonna zabawa z naciskiem na słowo droga.
Są takie fajne druty z cyny.W różnych rozmiarach nawet 0,7mm 0,5 i mniej.Myślałem by je przecinać na pół, i tak się bawić.Po obejrzeniu w sklepie, przeszło Mi :trollface:
Teraz mam zupełnie inny pomysł, może nie na miarę wymyślenia koła ale chciałbym by połączyć: tanio, łatwo i w miarę szybko.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dokumentacje / Reference Materials / Dokumentation”