Czolg lekki M5A1 Stuart VI /MM/Francja-Caen 1944 r.

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Czolg lekki M5A1 Stuart VI /MM/Francja-Caen 1944 r.

Post autor: Slawomir Bloch » 19 grudnia 2006, 22:51

Tym razem przedstawiam „starszego brata” czołgu Cromwell Mk 4 a mianowicie używany przez Polaków czołg lekki M5A1 StuartVI (typ późniejszy) wykonany z Małego Modelarza nr3/90.
We wszystkie rodzaje Stuartów wyposażony był 2 Korpus Polski we Włoszech(wersja M3A3) oraz 1 Dywizja Pancerna gen. St. Maczka gdzie były one używane do zgrywania i szkolenia załóg.
W lipcu 1944 r. przed lądowaniem w Normandii dokonano wymiany sprzętu na M5A1 Stuart VI. W czołgi tego typu wyposażone były szwadrony dowodzenia i plutony rozpoznawcze liczące po 11 wozów. Walczyli na nich czołgiści 1 i 2 pułku pancernego, 24 pułku ułanów im. hetmana Żółkiewskiego oraz 10 pułku strzelców konnych. W walkach w rejonie Caen i Falaise poniosły one ciężkie straty a te co pozostały zostały wycofane z linii jako wozy rozpoznawcze (zrobiono z nich pojazdy bez wież dla plutonu szturmowego) zaś w linii zastąpiono je właśnie Cromwellami.
Model wykonany jest w barwach i oznakowaniu 24 pułku ułanów im. hetmana Żółkiewskiego 10 Brygady Kawalerii Pancernej 1 Dywizji Pancernej we Francji w sierpniu 1944 r.

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,

Ostatnio zmieniony 17 września 2014, 19:25 przez Slawomir Bloch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 19 grudnia 2006, 23:37

Sławku Twoja kolekcja jest jak rzeka i oby tak było nadal.
Cały czas zaskakujesz nas jakimiś nowościami.Patrząc na detale zawieszenia jestem pełen podziwu,bo mam tego potworka wydanego na paskudnym kartonie i ze straszną okładką przed oczyma.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 20 grudnia 2006, 10:14

Dzięki Piotrze za uznanie! Faktycznie masz rację bo jest to "koszmarek" papierniczy(okładkowy zresztą też) no i jeszcze moja farba własnej roboty dopełniają fatalnego efektu w postaci "modelarskiego cellulitu" widocznego na powierzchniach pancerza ale całe szczęście, że widać to tak wyraźnie jedynie na zdjęciach z bliskiej odległości bo aparat z matrycą 5 Mpx wychwytuje nawet najmniejsze braki (niestety):smile:
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Czołgista / Tankman

Post autor: Mariusz Kita » 20 grudnia 2006, 16:59

Zrobić piękny model z takiego koszmaru to chyba tylko Ty potrafisz.Ja po obejrzeniu tego wydania zwątpiłem.

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 20 grudnia 2006, 18:08

Dzięki Mariuszu, ale ja z kolei podziwiam Twoje dzieła oraz innych Kolegów wykonujących w standardzie bo jak to w bywa życiu np. artystycznym z każdego hm....powiedzmy sobie koszmarka można zrobić super laskę jeśli się zastosuje odpowiedni podkład(szpachlę) i tapetę (farbę) -oczywiscie działa to także i odwrotnie ale jest niezmiernie rzadko stosowane. :wink:
Zaś prostej, ładnej i oryginalnej konstrukcyjnej naturalności nie ma potrzeby poprawiać ale za to wymaga ona większej delikatności bo łatwo ją można zepsuć :smile:
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2007, 21:04 przez Slawomir Bloch, łącznie zmieniany 1 raz.
Sławomir Bloch

MARIUSZ
Czołgista / Tankman

Post autor: MARIUSZ » 05 stycznia 2007, 18:37

Tak sobie siedzę i oglądam galerie Twoich modeli i... jest mi dobrze!
Podziwiam nakład pracy!
Mam też tego MMa i co jakiś czas wracam do niego , bo to ciekawy i fajny model. Teraz już wiem , jak go sie powinno wykonać ( wiedziałem,że w tym przypadku malowanie całości jest konieczne...).
Pozdrawiam wszystkich!

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 05 stycznia 2007, 21:16

Dzięki! Faktycznie, aby ten model był fajny trzeba jednak było włożyć w jego wykonanie trochę pracy :rambo:
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Re: Czolg lekki M5A1 Stuart VI /MM/Francja-Caen 1944 r.

Post autor: Slawomir Bloch » 26 lutego 2019, 14:37

Witam ponownie!
Przyszedł czas na plener zdjęciowy, który jest zrobiony wraz z drugim modelem czołgu brytyjskiego Cromwell, wykonanego też z MM pod koniec roku 1971, czyli liczącym już bez mała 48 lat. Model Stuarta został lekko zwaloryzowany, choć zapomniałem o gąsienicach, ale jak na "staruszka liczącego ponad 27 lat trzyma się chyba nieźle. W każdym bądź razie nie rozleciał się w czasie plenerów w okolicy Krosna :-)
Scenariusz zabawy.
Nieznana wioska w Normandii (północna Francja) w okolicach Caen-Falaise między 7 a 21 sierpnia 1944r, ciąg dalszy operacji "Overlord", w której znaczącą rolę odegrała polska 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka, wchodząca w skład II Korpusu Kanadyjskiego.
Szpica, czyli zwiad czołgowy prowadzony przez lekki czołg Stuart zbliża się do wioski, w której Niemcy najprawdopodobniej przygotowali silną obronę okrężną, w tym i przeciwpancerną. Nad wioską góruje wieża kościoła, w której znajdują się obserwatorzy artyleryjscy. Jadący na czele szpicy czołg Stuart, który zbyt szybko zbliżył się do zabudowań wioski od razu znalazł się w celowniku dobrze wstrzelanych niemieckich dział przeciwpancernych lub ukrytych w wiosce czołgów czy dział pancernych. Drugi pocisk okazał się celny i lekki czołg stanął w płomieniach a cała załoga zginęła. Jadący dalej, nieco z tyłu średni czołg Cromwell już ostrożniej manewrował na przedpolu, i podjął walkę, ale o tym będzie w następnej galerii tego właśnie modelu czołgu. Oczywiście to tylko zabawa i fantazja reżyserska, o czym świadczą 3 ostatnie zdjęcia wszystkich bohaterów scenariusza czyli mnie i obu modeli. W rzeczywistości podczas walk w rejonie Caen-Falaise polska 1 Dywizja Pancerna wzięła 5113 jeńców, zniszczyła 55 czołgów, 44 działa polowe, 38 samochodów pancernych i 207 pojazdów mechanicznych, tracąc przy tym 325 zabitych, 1002 rannych i 114 zaginionych. Zniszczeniu uległo też około 80 czołgów.
Tyle przypomnienia naszej historii i zapraszam do oglądania.

Obrazek, Obrazek,Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,
Obrazek, Obrazek,
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 27 lutego 2019, 07:02

Cholera, model w moim wieku...
Coś ostatnio wysyp Stuartów na forum. Podziwiam trud włożony w sesje plenerowe jak i ogromną kolekcję modeli. Chętnie bym zobaczył fotki z Pana domu wraz z wszystkimi eksponatami, musi to wyglądać obłędnie.

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 01 marca 2019, 18:16

Dziękuję bardzo za miłe słowa odnośnie modelu i sesji plenerowych. Postaram się sfotografować i zamieścić fotki moich gablot z modelami, tym bardziej, że już kilka z nich stoi w gablocie w innym pokoju, gdyż ze względu na gabaryty nie mieści się w zbiorze głównym ;)
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 01 marca 2019, 18:55

Sławku, nie wiem czy widziałeś, ale Stuart urzekł mnie i trafił do galerii jako zdjęcie tygodnia.
oklask2
Obrazek

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 01 marca 2019, 19:34

Dziękuję Ci bardzo Piotrze za tak pozytywny odbiór moich modelarsko-reżyserskich dokonań smile_shock_
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 03 marca 2019, 11:41

Sławku, szczerze podziwiam i gratuluję Twojego dorobku modelarskiego oraz tego, w jaki sposób przekazujesz nam swoje dzieła :honoring:
Twoje galerie, to istne arcydzieło oklask2

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 11 marca 2019, 17:22

Dziękuję bardzo za tak pozytywną ocenę moich dokonań <radosc> Nic, tylko muszę dalej się starać i doskonalić swój warsztat zarówno modelarski jak terenowy :mrgreen:
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 11 marca 2019, 19:36

Sławku, a kiedy zaczniesz używać moich kalek do pojazdów Gen. Maczka i tych z I BP?
skoro jesteś na etapie rewitalizacji i przemalowywania niektórych modeli to pora idealna.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria pojazdów polskich / Polish vehicles gallery / ”