PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/3 Dywizja Pancerna SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43r.

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/3 Dywizja Pancerna SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43r.

Post autor: Tommy T.B. » 02 grudnia 2018, 15:43

Witam serdecznie w kolejnej relacji :honoring:

Po bardzo długiej przerwie w sklejaniu, a to za sprawą natłoku zadań i obowiązków zarówno służbowych jak i domowych,
postanowiłem w końcu się zmobilizować i pociąć kolejną wycinankę,tym razem po raz pierwszy na macie wylądowało wyd. WAK
ze swoim projektem PzKpfw. II Ausf, J.
Z racji tego, że maluję swoje pojazdy i staram się budować pojazdy niestandardowe, długo zastanawiałem się nad tym,
którą wersję malowania wybrać.
I w dalszym ciągu ta kwestia wyboru nie jest rozstrzygnięta, gdyż jest kilka wersji, które szczególnie przykuły moją uwagę.
Najbardziej przemawia za mną malowanie pojazdu z okresu walk na Łuku Kurskim w lipcu 1943r.,
a mianowicie PzKpfw. III Ausf. M z 3 Dywizji Pancernej SS „Totenkopf” o numerze taktycznym II5, stąd też taki opis w tytule niniejszego postu.

Poniżej przedstawiam jedyne zdjęcie tego pojazdu, jakie udało mi się "wygrzebać" w sieci oraz proponowana plansza barwna.
Obrazek Obrazek

Kolejnymi kandydatami do rozważania wyboru malowania to:
1. PzKpfw. III Ausf. M z 3 Pułku Pancernego, 2 Dywizji Pancernej- Łuk Kurski 1943.
Obrazek

2. PzKpfw. III Ausf. M z 3 Dywizji Pancernej SS „Totenkopf” bitwa na Łuku Kurskim, Prochorowka lipiec1943 - nr taktyczny 401
Obrazek

OK. To tyle tytułem wstępu, a teraz konkrety i oficjalne rozpoczęcie relacji ;)
Na początek okładka modelu i dedykowany zestaw elementów wycinanych laserowo.
Autora wycinanki i samego modelu nie trzeba przedstawiać, bo są każdemu dobrze znane ;)
Obrazek

Na poniższych zdjęciach przestawiam obecny postęp prac.

Modyfikacje jakie do tej pory wprowadziłem to:
- zaprojektowanie od podstaw gniazd na wałki skrętne;
- poprawienie podłogi wanny - odchudzenie jej do 0,5 mm oraz ponownie rozrysowanie jej szczegółów tak, aby gniazda na wałki skrętne były jako osobny element;
- rozrysowanie płyty nadsilnikowej z dwiema klapami (druga za wieżą) odpowiedniej dla wersji Ausf. M;
- doklejenie osłon pancernych z tyłu pojazdu przy układzie wydechowym (element z papieru milimetrowego)
- dodatkowo wyciąłem otwory pod śruby mocujące włazów ewakuacyjnych na przedniej płycie pancerza, wykonałem spawy za pomocą masy MILLIPUT.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na tym etapie budowy, spasowanie i sklejalność rewelacyjna, tylko gorzej z umiejętnościami samego sklejającego :sceptic:

Pozdrawiam serdecznie i do następnego :Default:

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Re: PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/3 Dywizja Pancerna SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43r.

Post autor: QN » 02 grudnia 2018, 16:17

No i znów będzie na co gały wywalać :mrgreen:
PZDR

Zbyszek001
Czołgista / Tankman

Re: PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/3 Dywizja Pancerna SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43r.

Post autor: Zbyszek001 » 03 grudnia 2018, 11:50

Pięknie się zaczyna. oklask2 Czy możesz powiedzieć jakim sposobem wykonujesz tak realistyczne imitacje spawów?

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 03 grudnia 2018, 18:42

No wreszcie coś kleisz :attack:

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 04 grudnia 2018, 07:17

Dziękuję Wam za miłe słowo ;-)

Zbyszku, spawy robię za pomocą masy Milliput White - a fakturkę wyciskam wykałaczką,
tylko wcześniej jej koniec nasączam CA i ścinam do odpowiedniej średnicy.

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 04 grudnia 2018, 15:41

Ja również z przyjemnością będę się przyglądał Twoim poczynaniom przy budowie tej trójeczki. :okok:
Kolejny niemiecki pojazd w Twoim wykonaniu raczej nikogo nie zaskoczył :mrgreen: ,
A bez wnętrza to powinno być o połowę krócej :mrgreen:

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 08 grudnia 2018, 18:00

Widzę , Tommy,że szykujesz "siostrzyczkę" dla moich trójek. Zapowiada się bardzo ładny model, podoba mi się malowanie, które wybrałeś.
Będę trzymać kciuki za powodzenie w budowie aplauz PS. Bardzo ładne spawy ! oklask2 oklask2
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 09 grudnia 2018, 12:19

Dziękuję Szanowni Koledzy :Default:

Wojtku, tak to już u mnie jest, że lepiej czuję się w niemieckiej pancerce z tamtego okresu.
Generalnie, bardzo podoba mi się ten sprzęt pod każdym względem - ich budowa, rozwój technologiczny, malowanie itp.
Druga kwestia to dodatki życzwiczne, które nam Piotr serwuje w swoim sklepie i o które dalej go męczę, a że jestem lekko leniwy i niecierpliwy, to bardzo chętnie z nich korzystam ;)

Waldku, a jak myślisz, dlaczego rozpocząłem budowę tej trójeczki ;) ?
Po prostu, to Twoje "siostrzyczki" były inspiracją i motywacją do tego, aby zacząć sklejać i ruszyć z kolejnym projektem :okok:

P.s. Dziękuję za pochwałkę w spr. spawów ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”