M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Re: M3A1 STUART by QN - tradycyjnie od podstaw.

Post autor: QN » 06 stycznia 2020, 13:15

Wyposażania kadłuba ciąg dalszy.
Tym razem przednie płyty.

Obrazek

Na początek, dla rozgrzewki, zrobiłem jarzmo kadłubowego km-u. Konstrukcja jak widać, tylko wkleić w obudowę.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

A tu już przyklejone wszelkiego rodzaju włazy, pokrywy, zawiasy itp.
Rozpocząłem od osłony podstawy wieży wraz z obudowami klinów mocujących wieżę, bo dwa elementy zachodziły na przednią płytę. Większość odlewanych osłon wizjerów powstała z nasączonej SG tekturki piwnej. Aby nie mieć w przyszłości problemów z mocowaniem drutów imitujących wychodzące z kadłuba przewody elektryczne dorobiłem z izolacji przewodów rurki wpuszczane w płyty kadłuba z mocującymi je śrubami. Teraz wystarczy wpuścić drucik w przygotowane otwory.

Potem wziąłem się za drobne detale, które poczekają sobie na oddzielne malowanie.

Obrazek Obrazek

Na kolejnych zdjęciach podpórki pod pręty blokujące odchylane, przednie włazy i sygnał dźwiękowy (róg). Z tym ostatnim była niezłą zabawa w wycinanie otworków i klejenie paseczków na przedzie – tak jest łatwiej, niż próbować je wycinać. Paski przyklejane na BCG, wzmacniane SG, lekko przetłoczone. Boczne otwory najpierw wycięte, potem wzmocnione SG i dopiero element był formowany. Inaczej wszystko by się rozpadło przy kształtowaniu. Całość oczywiście glutowana i szlifowana.

Obrazek Obrazek

A tu już konstrukcja głównych reflektorów. Na pierwszym zdjęciu widać podstawowe podzespoły.
Widać izolację i śruby mocujące wejścia przewodów elektrycznych. Przy okazji widać jak robię nity. Wycinam paski, wzmacniam boki SG, tu jeszcze wycinam otworki, a następnie odcinam śruby z pasków. Te są akurat duże – mają jakieś 1,5 mm.
Wnętrze reflektora to wytłoczona kulkami, na podkładce od myszy, grubsza folia aluminiowa (ta tutaj pochodziła z osłony korka od wina).
Szyba reflektora od strony wewnętrznej ponacinana aby oddać wzór na oszkleniu. Po przyklejeniu osłon całość była lekko tłoczona na zimno kulkami, żeby lekko uwypuklić osłonę reflektora. Żarówki tylko z jednej strony zaokrąglone – wytłoczone z folii.
Reszta detali – jak widać. Trochę drobnicy i gotowe.

Obrazek Obrazek

Jak już robiłem reflektory to pociągnąłem i tylne. I na ostatnim zdjęciu detale z przymiarem uniwersalnym w postaci 0,01 PLN.
PZDR

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 06 stycznia 2020, 14:45

Jakość wykonania po prostu niesamowita. Jak widzę takie rzeczy, to mam ochotę wywalić moje modele na śmietnik.

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 20 stycznia 2020, 20:40

Kolejne kilka drobiazgów, które udało mi się skleić.

Obrazek Obrazek Obrazek

Rozpocząłem prace nad wyposażeniem górnej części kadłuba. Po przyklejeniu nitów i łebków śrub wziąłem się za klamry do mocowania wyposażenia. Trzeba było jakoś powyginać powtarzalne druciki i do tego spłaszczyć ich końcówki.

Na zdjęciach powyżej pokazałem jak sobie to ułatwić.
Na pierwszym zdjęciu przycięty na odpowiednią szerokość stare ostrze. Idealne do zaginania drutów na stałą długość. Klepnięcie młotkiem w obcięty na płasko gwóźdź daje ładne, spłaszczone końcówki.
Na drugim zdjęciu wersja z dwoma równoległymi ostrzami identycznie przyciętymi. Ostrza rozdzielone kawałkiem tektury na stałą odległość. Jeszcze łatwiej wyginać druciki. Patent też się sprawdza przy robieniu np. drabinek na okrętach.
Na trzeci zdjęciu uchwyty w dwóch wielkościach z przyklejonymi nitami (tradycyjnie wycięte igłami).

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejna sekwencja zdjęć to produkcja liny holowniczej.
Lina skręcana samodzielnie - tu wersja skręcona z 4 drutów 0,5mm. Na pierwszym zdjęciu widać mocowanie drutów z jednej strony. Po prostu 4 dziurki w starej płycie CD, żeby utrzymać połączone za płytą druty we właściwym położeniu i naprężeniu podczas skręcania na wolnych obrotach we wiertarce. Drugie zdjęcie – mocowanie drutów w wiertarce. A na trzecim zdjęciu zarobione końcówki i fragment gotowej liny holowniczej.

Obrazek Obrazek

Kolejne zdjęcia to zabawa w narzędzia. Drewniane trzonki wyszlifowane z patyczków do lodów. Są z drewna bukowego, które jest idealne od obróbki w tokarkach, szlifowania itp. Pierwsze zdjęcie to mocowania narzędzi.

Obrazek Obrazek Obrazek

Potem zrobiłem paski do mocowania narzędzi. Na pierwszym zdjęciu pokazałem jak można wykorzystać pokazywany wcześniej uniwersalny i bardzo profesjonalny przyrząd zrobiony z 2 starych ostrzy do zrobienie klamerek. Tak samo robię powtarzalne klamry np. do pasów w samolotach.

Obrazek Obrazek

A tu już zabawa z budową filtrów. Na pierwszym zdjęciu pokazałem, jak prosto poradzić sobie z podłączeniem „węży” do filtra. Przygotowane wcześniej otwory pozwalają na prosty ich montaż. Dekle oczywiście rzeźbione w tekturce.
Na drugim zdjęciu zebrane wszystkie podzespoły filtra – jeszcze bez rurek. Mocowanie odwzorowane co do nitu, paska i śruby. Dzięki paskom mocującym skonstruowanym tak jak w oryginale nie miałem problemów z późniejszym pozycjonowaniem i ustaleniem wzajemnego położenia poszczególnych podzespołów filtrów.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

I na koniec kilka ujęć elementów na górnej płycie. Wszystko na razie tylko położone, filtry wsunięte bez kleju.
PZDR

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 21 stycznia 2020, 07:05

Miód na moje oczy. Zobaczyć cos takiego z rana to jak wygrać z rakiem.
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 24 stycznia 2020, 19:23

:okok: Relacje Mariusza to czysta przyjemność. Człowiek może sporo się nauczyć, a co najważniejsze w prosty i przejrzysty sposób dzieli się z nami swoim doświadczeniem.
Specjalista i profesjonalista w każdym calu :honoring:

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 02 lutego 2020, 19:07

W tym odcinku kolejne detale wyposażenia – dodatkowe zbiorniki.

Obrazek Obrazek Obrazek

Rozpocząłem może nietypowo – bo od mocowań. Na pierwszym zdjęciu śruba rzymska. Widać poszczególne etapy budowy. Trochę trudno było wymyśleć sposób na zrobienie jej korpusu. Stanęło na koszulce od przewodu ciętej żyletką. Drut wewnątrz pozwolił na równe przycięcie otworów. Reszta to już bajka. Druciki mosiężne, 0,3mm.
Na drugim zdjęciu pasy mocujące, trzecie zdjęcie to mocowanie do górnej płyty kadłuba.

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejne zdjęcia to opis budowy samego zbiornika. Na pierwszym zdjęciu początek budowy. Zbiornik oklejony został paskami imitującymi wzmocnienia wewnętrzne. Drugie zdjęcie to budowa uchwytu – jak widać na BCG udaje się skleić nawet wygięty papier. Na trzecim zdjęciu przewody do podłączenie do głównych zbiorników.

Obrazek Obrazek

A tu już kompletne zbiorniki. Po oklejeniu paskami imitującymi wzmocnienia cały zbiornik został jeszcze oklejony papierem śniadaniowym – żeby oddać charakterystyczne łączenia pasów gumy oraz przykryć wzmocnienia. Całość była jeszcze kilkakrotnie malowana podkładem i szlifowana. Jeden ze zbiorników ma wysunięty wlew – bo takie coś widać na zdjęciu oryginału na początku relacji.
Zbiorniki nie wyglądają na skomplikowane, ale poświęciłem na nie dwa weekendy.
PZDR

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 02 lutego 2020, 22:11

Uppssss, pojechałeś znowu.
Twoje sposoby na osiąganie efektów 3d są niesamowite, a po takiej lekcji detailingu nie chce mi się wracać do moich modeli.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 03 lutego 2020, 06:59

No to były bardzo owocne dwa weekendy. Śliczne beczułki.
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 14 lutego 2020, 09:06

Zgadzam się z przedmówcami... papier dla Ciebie to jak"plastelina"
Dla Ciebie nie ma ograniczeń w jego formowaniu smile_shock_

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 15 marca 2020, 15:53

Wyposażenia kadłuba ciąg dalszy.
Tym razem błotniki. W sumie nic skomplikowanego, tylko nitów i śrub trochę sporo – coś koło 500 – przyklejałem też na dolnych powierzchniach.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Na ostatnim zdjęciu skrzynki narzędziowe, które będą przyklejone do kątowników przymocowanych do tylnych błotników.

Obrazek Obrazek Obrazek

Ostatnie elementy wyposażenia kadłuba: osłony filtrów (widać na zdjęciach historycznych), podstawa Browninga – będzie leżała na lewym przednim błotniku, antena – mocowana przy lewej burcie z tyłu kadłuba.

Ostatnie elementy, które są w dolnej części czołgu, czyli nakładki przeciwpoślizgowe.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Z tego co wyczytałem, regulaminowo mocowane były co 6 ogniw, a w rzeczywistości jak się komu chciało. Ponieważ na wszystkich zdjęciach Stuartów z Pacyfiku nakładki były założone na gąskach (a na pewno były na moim wzorcowym), więc zrobiłem ich 22.
PZDR

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 15 marca 2020, 18:37

Czy tego bata nie zrobiłeś za sztywnego?
Nie lepszy byłby koci wąs lub rozciągany nad świecą plastikowy pręcik?
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 15 marca 2020, 18:57

Chyba nie.

Wszystkie anteny w amerykańskich czołgach tak robię. Anteny były z solidnego pręta, nie zwężały się.
PZDR

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 16 marca 2020, 19:55

Bardzo lubię tu zaglądać. Podziwiam i czekam na więcej!

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 23 marca 2020, 20:57

Można popaść w kompleksy :-)

Piękna robota Mariusz. Już nie mogę się doczekać pierwszych kolorów ;)

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 30 marca 2020, 16:57

Wieża

Obrazek Obrazek

Sama konstrukcja wieży jest prosta jak budowa cepa. Fragment walca lekko ścięty od przodu. Na pierwszym zdjęciu dodatkowo pokazałem skomplikowany mechanizm podnoszenia armaty by QŃ. Druty w koszulkach dają radę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nieco trudniej jest z jarzmem armaty. Zasada projektowania części widoczna na załączonych obrazkach. Jak widać moje sposoby radzenia sobie z obłościami nie nadają się do wydania w postaci wycinanki. Całość oczywiście potem była glutowana, szlifowana, nakładana była faktura odlewu w postaci nanoszonego czubkiem skalpela wikolu. Na ostatnim zdjęciu przygotowane do zamontowania włazy.

Obrazek Obrazek Obrazek

A tu już w pełni wyposażona wieża. Trochę drobnych dodatków, spawy i gotowe.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przyszła więc kolej na uzbrojenie dodatkowe w postaci Browninga M1919 na podstawie przeciwlotniczej M20. Na pierwszym zdjęciu widać w częściach składowych, rozłożony do malowania. Wykonałem tez pozostałe 2 lufy – do kadłuba i jarzma armaty. Nie ma ich na zdjęciach – są klonami luf tego km-u. Pozostałe zdjęcia to widok ogólny. Druty mocujące będą jeszcze przycinane po ostatecznym montażu. Wszystko jest ruchome i km można obracać, podnosić…

Obrazek Obrazek Obrazek

Jeszcze kilka widoków na kompletną wieżę z wyposażeniem – ostatnie wykonane elementy.

Obrazek Obrazek Obrazek

A to już widok tego co przede mną – elementy oczekujące na malowanie, nie licząc oczywiście czekających na zmontowanie gąsienic.
Jak widać trochę tego będzie.
PZDR

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”