Samochod panc. wz.28/MM/Polska-wrzesien 1939 r.

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Samochod panc. wz.28/MM/Polska-wrzesien 1939 r.

Post autor: Slawomir Bloch » 04 stycznia 2007, 18:47

Zgodnie z obietnicą przedstawiam model polskiego lekkiego samochodu pancernego wz. 28 przyjętego na uzbrojenie WP właśnie w 1928 roku. Część samochodów wyposażono w armatkę czołgową wz.1918 kal. 37 mm firmy Poteaux SA(taką samą jak we wz. 29 "Ursus") a część w km. kal. 7,92 mm Hotchkiss wz. 25 także zastosowane w "Ursusie".
Stosunek wozów z działkiem do wozów z km. wynosił 1:3.
Ze względu na to, że podczas manewrów podwozie półgąsienicowe Citroen-Kegresse nie przewyższało aż w takim stopniu kołowego a było bardziej awaryjne i komplikowało obsługę oraz naprawę a przede wszystkim ograniczało prędkość pojazdu to w 1934 roku podjęto decyzję o ich przebudowie na kołowe z wykorzystaniem niektórych podzespołów samochodów ciężarowych produkowanych w Polsce.
Tak powstał samochód pancerny wz. 34, który przedstawię w następnej prezentacji.
Model ten wz. 28 wykonałem w tym samym czasie i z tego samego Małego Modelarza nr 5/87 co i wz. 29 "Ursus" oraz czekający w kolejce na zamieszczenie wz. 34 posługując sie monografią J. Magnuskiego z serii TBiU nr 56. MM zawierał 3 polskie samochody pancerne z Września 1939 roku.

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,
Ostatnio zmieniony 17 września 2014, 19:33 przez Slawomir Bloch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

MARIUSZ
Czołgista / Tankman

Post autor: MARIUSZ » 05 stycznia 2007, 11:19

Sławku!
Oglądam Twoje modele z niesłabnącym entuzjazmem!
Pozdrawiam wszystkich!

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 05 stycznia 2007, 17:02

Bardzo dziękuję! Jest mi niezmiernie miło, że te stare, niezbyt dokładnie jeszcze zrobione modele oglądane są przez Kolegów z zainteresowaniem.
:D
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Czołgista / Tankman

Post autor: Mariusz Kita » 05 stycznia 2007, 19:48

Sławku,teraz to Ty jesteś nazbyt skromny.Model świetny

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 05 stycznia 2007, 21:00

Cieszę się, że Ci się podoba! Przyznaję, że jak patrzę na niektóre swoje modele to widzę ile rzeczy mógłbym zrobić lepiej, dokładniej, inaczej, ale nie mam ochoty z kolei ponownie robić t samo. Chyba jestem za leniwy a poza tym jeszcze tyle leży w 2D :idea:
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Czołgista / Tankman

Post autor: Mariusz Kita » 06 stycznia 2007, 00:01

Mam to samo

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Re: Samochod panc. wz.28/MM/Polska-wrzesien 1939 r.

Post autor: Slawomir Bloch » 19 stycznia 2019, 23:10

Witam Modelarzy Czołgistów!
Teraz wreszcie mam chwilę czasu, by obrobić i zamieścić następne zdjęcia z kolejnej sesji plenerowej moich modeli, tym razem samochodów pancernych: niemieckiego SdKfz 232 Funk i polskiego wz 28.
Niestety z powodu problemów technicznych trochę fotek straciłem i były już niestety nie do odzyskania, więc muszę się zadowolić tym, co pozostało i pokazać Wam te, które odzyskałem. Scena w zamyśle ma przedstawiać pojedynek polskiego lekkiego autka pancernego z ciężkim, niemieckim. Podchodząc patriotycznie, lecz mało realnie, biorąc pod uwagę opancerzenie i uzbrojenie obu pojazdów na zdjęciach dym częściej zasnuwa wóz niemiecki, co praktycznie nie byłoby możliwe. Dopiero na przedostatniej fotografii płonie trafiony pociskami zapalającymi z 20 mm działka niemieckiego SdKfz 232 polski wz 28 uzbrojony jedynie w km.

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,Obrazek,

Obrazek, Obrazek,Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,

Obrazek, Obrazek, Obrazek,Obrazek, Obrazek, Obrazek,

--
Sławomir Bloch

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria pojazdów polskich / Polish vehicles gallery / ”